TENEMENT TV are delighted to announce the line-up for our new stage at this year’s Stag And Dagger.
An exciting new partnership which we’re thrilled to reveal, this Sunday’s event will see us set up shop in the O2 ABC 2 with a diverse line-up of great emerging talent.
An eclectic array of artists both homegrown and hailing from other parts of the globe, the stage will be graced by artists such as DMA’s, Crash Club, The Lapelles, Demob Happy, The Duke Spirit, The Mirror Trap and Tempesst.
One of the most highly anticipated events on the Glasgow music calendar, tickets are available now via See Tickets.
Check out tracks from each of the bands on TTV’s stage and get the rundown on stage times for all stages below:
DMA’S
Crash Club
The Duke Spirit
The Lapelles
Demob Happy
The Mirror Trap
Tempesst
O2 ABC 2 stage presented by Tenement TV
23:15-00:00 DMA’s
22:00-22:45 THE DUKE SPRIT
20:45-21:15 CRASH CLUB
19:45-20:15 THE LAPELLES
18:45-19:15 DEMOB HAPPY
17:45-18:15 TEMPESST
17:00-17:30 THE MIRROR TRAP
O2 ABC 1
22:15 – 23:15 BAND OF SKULLS
20:45 – 21:45 DEAF HAVANA
19:15 – 20:15 WE ARE SCIENTISTS
18:00 – 18:45 GUN
BROADCAST
01:30 – 02:00 SWEATY PALMS
00:30 – 01:00 THE CALM FIASCO
23:30 – 00:00 THE BAR DOGS
22:30 – 23:00 FRANCIS LUNG
21:30 – 22:00 BAD BREEDING
20:30 – 21:00 BARNS COURTNEY
19:30 – 20:00 FEWS
18:30 – 19:00 TRUDY & THE ROMANCE
17:30 – 18:00 SHAME
16:30 – 17:00 WILL JOSEPH COOK
15:30 – 16:00 THE NINTH WAVE
14:45 – 15:15 LOVESICK
14:00 – 14:30 ACTING STRANGE
ART SCHOOL ASSEMBLY HALL presented by ELECTRIC FIELDS
22:45 – 23:45 THIS WILL DESTROY YOU
21:30 – 22:15 WE WERE PROMISED JETPACKS
20:30 – 21:00 STANLEY ODD
19:30 – 20:00 FORMATION
18:30 – 19:00 HAELOS
ART SCHOOL VIC BAR
23:15 – 00:00 SPRING KING
22:00 – 22:30 SMASH WILLIAMS
21:00 – 21:30 INTO THE ARK
20:00 – 20:30 AREA 52
19:00 – 19:30 LAURA ST JUDE
18:00 – 18:30 WEST PRINCES
CCA 5
22:30 – 23:15 SLOW CLUB
21:00 – 21:45 EMMA POLLOCK
20:00 – 20:30 BE CHARLOTTE
19:00 – 19:30 FLAMINGODS
18:00 – 18:30 BELLA & THE BEAR
CCA THEATRE
15:00 – 18:00 LOUD POETS POETRY STAGE
NICE N SLEAZY
22:00 – 22:30 THE VAN T’S
21:00 – 21:30 SINK SHIPS
20:00 – 20:30 NAI HARVEST
19:00 – 19:30 MILK TEETH
18:00 – 18:30 THE DIRTY NIL
17:00 – 17:30 KENNETHS
16:00 – 16:30 UNDO
THE VARIETY BAR
15:00 – 18:00 CURATED BY THE BASEMENT SESSIONS